Opsiyon

Tezgah üstü Opsiyon İşlemleri

Opsiyon işlemleri ile riskini doğru yönet, kazancını artır!

Destekbank Opsiyon İşlemleri ile finansal riskinin olduğu herhangi bir ticari faaliyetinde, faaliyetlerini riski azaltarak yönlendirebilirsin.

Opsiyon, belirli bir vadede, önceden belirlenen herhangi bir finansal dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren tezgah üstü bir sözleşmedir. Opsiyon işlemleri alıcısına ilgili varlığı alma veya satma yükümlülüğü getiren bir yapıdır.
 

Ayrıntılı Bilgi

Yüksek prim getirisi

Piyasa riskini gözeterek opsiyon satıcısı olabilir ve prim kazancı elde edebilirsin.

Risk Yönetimi

Sahip olduğun dayanak varlığın piyasa dalgalanmalarından etkilenmeden opsiyon alıcısı olabilir ve riski yönetimi ile ticari kazancını yükseltebilirsin.

Finansal Çözüm

Destekbank, şirket faaliyetlerini etkileyebilecek durumlara yönelik sana özel çözümler oluşturur ve uzun vadeli stratejik planlarla iş planını doğru yürütmeni sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Opsiyon, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya öncesinde belirli bir fiyattan satın alma (alma durumunda) veya satma (satma durumunda) hakkı veren ancak bu yükümlülüğü vermeyen bir sözleşmedir. Ya da farklı bir ifade ile Opsiyonlar, kullanıcısına, sözleşmenin sona ermesinden önce veya öncesinde, önceden belirlenmiş bir fiyattan bir miktar dayanak varlığı satın alma veya satma hakkı veren ancak yükümlülük vermeyen sözleşmelerdir.

Piyasa riskini azaltmak isteyen, prim getirisi sağlamak isteyen veya belirlenen vade için stratejik planlama yapmak isteyen her şiket ve birey opsiyon işlemi yapabilir.

Opsiyon ile aslında hak alım satım yapılır. Bu nedenle opsiyon almak aslında bir dayanak varlığı belirli bir vadede ya da vadeye kadar belirli bir fiyatta ve tutarda alma/satma hakkını almaktır. Aynı şeklide opsiyon satıcısı da alma/satma hakkını satmaktır.

Opsiyon alıcısı için yükümlülük bulunmamaktadır. Opsiyon tipine göre vade sonunda veya vade içinde belirlenen fiyattan opsiyonu kullanma hakkı vardır ancak bu durum bir yükümlülük değildir. Opsiyon satıcısı için ise opsiyonun alıcı tarafından kullanılması durumunda yükümlülük oluşur.

Alma hakkına Call opsiyon, satma hakkına ise Put opsiyon denir.

Finansal değeri olan veya ekonomik göstergesi olan her dayanak varlık opsiyon işlemlerine konu olabilir. Destek Bank bünyesinde döviz üzerine yapılacak opsiyon işlemleri için fiyatlama yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Card image cap
Döviz İşlemleri

Döviz alış ve satış işlemlerini Destekbank üzerinden güncel kurları takip ederek yap, Destekbank’ın ayrıcalıklı dünyasında sen de yerini al! Rekabetçi kurlarla işlem avantajlarından faydalan, döviz işlemlerini hızlı ve kolayca gerçekleştir.

Card image cap
Günlük Repo

Destekbank’ın avantajlı faiz oranlarıyla ister bireysel ister şirket hesabındaki bakiyen için döviz ya da TL cinsinden günlük repo yapabilirsin.

Card image cap
Müşteri Ol

İster bireysel, ister işinle ilgili tüm bankacılık işlemleri için Destekbank Mobil Şube veya İnternet Şube’ye giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirsin.