Forward

Rekabetçi fiyatlarla ileri vadeli alım satım işlemleri Destekbank’ta!

Destekbank Forward işlemlerle kur riskini yönet!

Forward işlemlerle risk yönetimi yaparak iş yatırımlarına yön ver!

İthalat, ihracat işlemleri ile ilgileniyorsan, vadeli olarak tahsilat veya ödeme yapıyorsan kur riskinden korunarak ticari faaliyeterindeki karlılığını yönetmek için forward işlemlerini kullanabilirsin.

Destekbank Forward işlemleri ile varlıklarını kur dalgalanmalarına karşı koru!

 

 

Ayrıntılı Bilgi

İhtiyacına yönelik işlemler

Forward işlemlerle ileri bir tarihte yapılması planlanan döviz alım/satımı işlemi için kullanılacak kuru, işlem gününde sabitleyebilirsin.

Kur risklerinden korun

Forward işlemlerini kur riskinden korunup belirli bir fiyattan işlem yapmak amacıyla gerçekleştirebilirsin.

Uzun vadeli işlemler

1 yıl vadeye kadar istediğin vadelerde limitin dahilinde işlem yapabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Forward sözleşmesi, iki taraf arasında belirli bir varlık (hisse senedi, döviz, emtia vb.) üzerinde belirli bir tarihte gelecekte belirli bir fiyattan alım veya satım yapmayı taahhüt eden bir anlaşmadır. Bu tür sözleşmeler, tezgah üstü (over-the-counter - OTC) piyasalarda işlem görür, yani borsalarda standartlaştırılmamıştır ve özel olarak iki taraf arasında düzenlenir.

  • Taraflar: Forward sözleşmesinin tarafları alıcı ve satıcıdır. Alıcı, gelecekte belirli bir tarihte belirli bir fiyattan varlığı satın almayı kabul ederken, satıcı da varlığı o tarihte belirtilen fiyattan satmayı taahhüt eder.
  • Vade Tarihi: Forward sözleşmesinin vade tarihi, alım veya satımın gerçekleşeceği tarihtir. Sözleşmede belirtilen bu tarih, tarafların sözleşmeye bağlı kalacakları son tarihtir.
  • Fiyat: Forward sözleşmesinde, alım veya satımın gerçekleşeceği tarih için belirtilen fiyat, varlığın gelecekteki değerini önceden sabitlemek için kullanılır. Bu sayede taraflar, fiyat dalgalanmalarından korunma veya belirli bir fiyattan işlem yapma avantajı elde eder.

Forward sözleşmeleri, yatırımcılar için risk yönetimi ve spekülasyon amaçlı kullanılır. Yatırımcılar, gelecekteki fiyat değişikliklerine karşı korunmak veya belirli bir fiyat hareketini öngörerek kar elde etmek için forward sözleşmelerine başvurabilirler. Ancak forward sözleşmeleri, kredi riski ve likidite riski gibi unsurlar nedeniyle dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Forward sözleşmelerinin teminat gerektirmesi ve taahhüt altında olması, dikkat edilmesi gereken diğer önemli unsurlardır.

Tercihine bağlı olarak, 1 gün ile 365 gün arasında çeşitlilik gösteren vadelerde işlem gerçekleştirebilirsin. 

Forward işlemleri hafta içi her gün 09.00-18.00 saatleri içinde yapılabilir. 

Destekbank Forward işlemleriyle ilgili olarak buraya tıklayabilirsin.

Evet, her takvim ayının ilk beş iş gününde, önceki ay içerisinde gerçekleştirilen veya devam eden işlemlere ait belgeleri, belirlediğin iletişim yöntemi aracılığıyla alabilirsin. 

İlginizi Çekebilir

Card image cap
Döviz İşlemleri

Döviz alış ve satış işlemlerini Destekbank üzerinden güncel kurları takip ederek yap, Destekbank’ın ayrıcalıklı dünyasında sen de yerini al! Rekabetçi kurlarla işlem avantajlarından faydalan, döviz işlemlerini hızlı ve kolayca gerçekleştir.

Card image cap
Günlük Repo

Destekbank’ın avantajlı faiz oranlarıyla ister bireysel ister şirket hesabındaki bakiyen için döviz ya da TL cinsinden günlük repo yapabilirsin.

Card image cap
Müşteri Ol

İster bireysel, ister işinle ilgili tüm bankacılık işlemleri için Destekbank Mobil Şube veya İnternet Şube’ye giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirsin.