Çapraz Kur Swap’ı (XCS)

Tezgahüstü Faiz Swap’ı İşlemleri

Faiz Oranı Swap’ı ile risk yönetimini uzun vadede planla!

Destekbank Çapraz Kur Swap’ı ile döviz kurlarındaki dalgalanmalardan etkilenmeden bütçeni dilediğin gibi kontrol edebilirsin.

Çapraz Kur Swap’ı, anapara ve faiz ödemelerinin iki para birimi cinsi arasında değiştirilmesine yönelik bir tezgah üstü türev sözleşmedir.

Anapara değişimi vade başında veya vade sonunda olabilirken, faiz değişimi periyotlar halinde yapılabilir.

Çapraz Kur Swap’ı uzun vadeli bir işlem olduğu için 1 yıl ve üzeri vadelerde yapılır.
 

Ayrıntılı Bilgi

Esnek yapı

Çapraz Döviz Swap’ları özelleştirilebilir ve değişkendir, sabit faiz oranlarını veya her ikisini birden içerebilir.

İşini yönet

Çapraz Döviz Swap’ı ile döviz kurlarını ve faiz oranlarını sabitleyerek piyasalardaki değişken koşulları yönetebilir ve iş kararlarını kesin olarak alabilirsin.

Kur riskini yönet

Döviz kurunu vade başında sabit tutarak nakit akışlarını öngörebilir ve bütçeni buna göre düzenleyebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Çapraz döviz swapları, iki taraf arasında, faiz ödemelerinin ve ana paranın iki farklı para birimi cinsinden değiştirilmesine yönelik bir anlaşma biçimindeki tezgah üstü (OTC) bir türevdir.

Bir dayanak varlık faizindeki yükümlülük firman için risk oluşturuyor veya nakit akışını farklı bir para birimine geçirmek daha avantajlı oluryor ise anapara dahil tüm nakit akışında değişime gidebilirsin.

Evet yapılabilir. Çapraz döviz swapında, bir para birimindeki faiz ödemeleri ve anapara, farklı bir para birimindeki anapara ve faiz ödemeleri ile değiştirilir. Faiz ödemeleri, sözleşmenin süresi boyunca sabit aralıklarla değiştirilir.

Anapara değişimi sadece vade başında, sadece vade sonunda veya hem vade başında vevade sonunda olacak şekilde yapılabilir. Pek kullanılmasa da anapara değişimi olmadan sadece nakit akışının iki para birimi arasında yapıldığı çapraz kur swapları da vardır.

İlginizi Çekebilir

Card image cap
Döviz İşlemleri

Döviz alış ve satış işlemlerini Destekbank üzerinden güncel kurları takip ederek yap, Destekbank’ın ayrıcalıklı dünyasında sen de yerini al! Rekabetçi kurlarla işlem avantajlarından faydalan, döviz işlemlerini hızlı ve kolayca gerçekleştir.

Card image cap
Günlük Repo

Destekbank’ın avantajlı faiz oranlarıyla ister bireysel ister şirket hesabındaki bakiyen için döviz ya da TL cinsinden günlük repo yapabilirsin.

Card image cap
Müşteri Ol

İster bireysel, ister işinle ilgili tüm bankacılık işlemleri için Destekbank Mobil Şube veya İnternet Şube’ye giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirsin.