Dijital Kanallarda Güvenlik

Sesli dinlemek için kullanınız

Destekbank Dijital Kanallar Güvenlik Tedbirleri


Destekbank olarak dijital kanalları en güvenli şekilde kullanmanız için çok sayıda tedbir almaktayız. Bunların neler olduğunu aşağıda görebilirsiniz. Bunun yanında dolandırıcılara karşı sizlerin de çok dikkatli olması gerekir. Bunun için “Dolandırıcılık Yöntemleri” başlıklı bölümü de mutlaka incelemenizi rica ediyoruz. 


Şifreleme: Bankamız internet şubesi SSL 256 bit şifreleme sistemi ile korunmaktadır. Bu güvenlik uygulaması ile bilgisayarınız ve bankamız sistemleri arasında güvenli bir bağlantı sağlanmış olur. 


Sanal Klavye: Bankamız dijital kanallarına girişte sanal klavye imkanı mevcuttur. Keylogger (klavye hareketlerinizi kaydeden uygulamalar) veya screenlogger (ekran hareketlerinizi kaydeden uygulamalar) gibi zararlı yazılımlardan korunmak için bilgi girişi yaparken sanal klavye kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 
Başarılı ve Başarısız Giriş Kayıtları: Destekbank dijital kanallara girişte, başarılı ve başarısız girişlere ilişkin son 10 kaydı görebilirsiniz. Bu sayede bilginiz dışında hesaplarınıza bir giriş veya giriş denemesi olup olmadığını takip edebilirsiniz. 


SMS Onay/Anlık Bildirim (Push Notification): Bankamız dijital kanallarına çift faktör doğrulama ile giriş yapıldıktan sonra özellikle para transferleri gibi işlemlerde, ek bir güvenlik adımı olarak işlem öncesi onay bildirimleri gönderilir. 


Transferler Hakkında Otomatik Bilgilendirme: Bankamız internet veya mobil bankacılık kanallarında, bilgilendirme ayarlarınızı yönetebilirsiniz. Bu ayarlar, para transfer işlemlerinde, belirleyeceğiniz tutarın üzerindeki işlemler konusunda otomatik olarak bilgilendirilmenizi sağlar.


Kurumsal Bankacılık Müşterileri İçin Sadece İzleme Amaçlı Kullanım: Kurumsal bankacılık müşterilerimiz, bankadaki hesaplarını izlemek üzere, sadece izleme yetkisine sahip kullanıcı belirleyerek dijital kanal uygulamalarımızdan faydalanabilirler.     


Otomatik Oturum Sonlandırma: Dijital bankacılık kanallarına giriş yaptığınızda kesinlikle ekranınızı yalnız bırakmamalısınız. Böyle bir durumda açık olarak ekranınızdan başkaları üçüncü kişilere transfer yapabilir veya bilgilerinize erişebilir. Oturumunuz açıkken belirli bir süre işlem yapmadığınızda, oturumunuz sistem tarafından otomatik olarak sonlandırılır. 


Dolandırıcılık Girişimlerinin/Kayıp Çalıntı Durumlarının Bildirimi: Dolandırıcılık girişimine maruz kaldıysanız veya telefonunuz, şifreniz, kimliğiniz kaybolduysa veya başkalarının eline geçtiyse, dijital kanal erişimlerinizin kapatılması için en kısa zamanda 0212 371 55 99 numaralı telefondan İşlem Merkezimizi arayarak bilgi veriniz.   


DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ

Dolandırıcılara Karşı Önleminizi Alın!


Bankacılık işlemlerinizi hızlı ve kolayca gerçekleştirebilmeniz için sunulan kurumsal internet bankamızı kullanırken dijital dolandırıcılık yöntem ve uygulamalarına karşı önlemlerinizi almanızı önemsiyoruz. Öncelikle dolandırıcılığa karşı bilgilendirme metinlerimizi okuyarak, herhangi bir dolandırıcılık girişimi ile karşı karşıya kalmanız halinde basit bazı adımlarla önlemlerinizi alabilirsiniz.


Dolandırıcılar Size Nasıl Ulaşmaya Çalışır?


Dolandırıcılar telefon aracılığıyla sizinle iletişime geçebilir, sosyal medya platformlarında sizi yanıltabilir, e-posta ve kısa mesajlar yoluyla sizi manipüle edebilir ya da daha karmaşık taktikler kullanarak internet ve mobil bankacılık hizmetlerinizi taklit etmek suretiyle bilgilerinizi ele geçirmeye çalışabilirler.


Telefon Dolandırıcıları


Kendilerini avukat, polis, asker, savcı, bankacı vb. olarak tanıtan veya bir arkadaşınız ya da ticaret yaptığınız şirket gibi davranan (hesabı ele geçirilen arkadaşlarınız veya iş ortaklarınız gibi davranan kötü amaçlı kişiler vb.) dolandırıcılar olabilir. Bu kişilerin amacı size ait elektronik bankacılık şifrelerinizi, kimlik bilgilerinizi ya da erişim bilgilerinizi ele geçirerek dolandırıcılık faaliyetleri yürütmektir.


Dolandırıcılar, sizi inandırmak için aşağıdaki girişimleri denerler;

 

 

Telefon Dolandırıcılarına Karşı Önlemler

 

 

Sosyal Medya Dolandırıcıları


Sosyal medya dolandırıcıları Facebook, YouTube, Twitter, WhatsApp, Messenger gibi çeşitli sosyal ağlar aracılığıyla size ulaşmaya çalışırlar.
Akrabalarınızın, arkadaşlarınızın ya da sizin adınıza kopya hesaplar oluşturarak ve yakınlık durumunuzdan yararlanarak farklı senaryolarla para talebinde bulunurlar.
Bankamıza ait unvan ve logoyu kullanarak sahte kampanyalar, sahte sosyal medya gönderileri ve reklam bağlantıları oluşturabilirler.
Bu senaryolar genellikle kaza, hastane ve eğitim masrafları ve benzeri acil durum mesajları içerir.

 

Sosyal Medya Dolandırıcılarına Karşı Önlemler

 

E-Posta, SMS ve Sosyal Medya Dolandırıcıları

 

E-posta, SMS ya da sosyal medya aracılığıyla güven ortamı oluşturup paylaşılan bağlantının tıklanmasını sağladıktan sonra sahte internet sitesine yönlendirerek güvenlik açısından kritik bilgileri ele geçiren dolandırıcılık türüdür. Bu şekilde gerçekleştirilen dolandırıcılıklar genellikle Yemleme (Phishing) olarak da bilinmektedir.

E-Posta, SMS ve Sosyal Medya Dolandırıcılarına Karşı Önlemler

İnternet ve Mobil Cihaz Dolandırıcıları

Virüsleri, kötü amaçlı yazılımları ve truva atı vb. zararlı programları bilgisayar ya da cep telefonuna bulaştırma yoluyla kişisel ve finansal bilgilerinizi (internet bankacılığı şifresi, SMS ile iletilen mobil onay kodu vb.) ele geçirmeyi amaçlarlar.


Bu zararlı yazılımları cihazınıza yüklemek için bankadan, resmi ve özel kurumlardan gönderiliyor izlenimi veren, ekinde dosya (vbs, .bat, .exe, .scr, .jar, .xls, .doc, .js uzantılı) ve link içeren e-postalar, SMS mesajları, hatta WhatsApp mesajları gönderebilirler.

 

İnternet ve Mobil Cihaz Dolandırıcılarına Karşı Önlemler

 

Dolandırıcılıkla ilgili şüphe duyduğunuz bir durumla karşı karşıya kalırsanız 0212 371 55 99 numaralı iletişim hattımızı arayarak bilgi verebilirsiniz. 

 

Ayrıca, Türkiye Bankalar Birliği’nin aşağıdaki linkte yer alan “Dolandırıcılık Yöntemleri ve Korunma” rehberinden de faydalanabilirsiniz.
https://www.tbb.org.tr/Content/Upload/Dokuman/7328/TBB-Dolandiricilik-Eylemleri-ve-Korunma-Yontemleri.html